سفارش تبلیغ
صبا ویژن

سلامت

ورم لثه چیست و علل آن کدامند؟

وجود لثه ها برای حفظ سلامت دهان و دندان شما بسیار مهم است. لثه ها از بافت سفت و صورتی ساخته شده اند که استخوان فک شما را می پوشاند. این بافت، ضخیم، رشته ای و پر از رگ های خونی است. اگر لثه های شما متورم شود، ممکن است بیرون زده یا برجسته شود. ورم لثه ها معمولاً از جایی که دندان به لثه میرسد شروع می شود. لثه ها ممکن است چنان متورم شده باشند که شروع به پنهان کردن قسمت هایی از دندان های شما کنند. ورم لثه ای که دچار مشکل است به جای رنگ صورتی طبیعی خود رنگ قرمز و سرخی دارد.

در ادامه این مقاله با کلینیک دندانپزشکی جنت اباد همراه باشید تا شمارا در این باره راهنمایی کنیم >

ورم لثه چیست؟

زمانی که لثه ها بر اثر عوامل متعددی که در ادامه توضیح داده شده اند، دچار ورم شوند اصطلاحا میگوییم که لثه متورم یا ملتهب شده است. تورم لثه که بزرگ شدن بافت لثه یا التهاب لثه نیز نامیده می شود، اغلب تحریک پذیر ، حساس یا دردناک است. همچنین ممکن است هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن دندان ها لثه های شما خونریزی کنند.

بیشتر بخوانید :

چه عواملی باعث ورم بافت لثه‌ها می شود؟

 مهمترین علت متورم شدن لثه عبارتند از:

جینجیویت یا التهاب لثه

جینجیویت یا التهاب لثه شایعترین علت ورم لثه است. این یک بیماری لثه است که باعث تحریک و باد شدن لثه می شود. بسیاری از مردم نمی دانند که به التهاب لثه مبتلا هستند زیرا التهاب میتواند بسیار خفیف باشد. با این حال ، در صورت عدم درمان، التهاب لثه در نهایت می تواند منجر به یک بیماری بسیار جدی تر به نام پریودنتیت و از دست دادن احتمالی دندان شود.

بارداری

ورم لثه نیز می تواند در دوران بارداری رخ دهد. ایجاد تغییرات هورمون هایی که بدن شما در دوران بارداری تولید می کند ممکن است باعث افزایش جریان خون در لثه ها شود. این افزایش جریان خون می تواند باعث شود لثه شما به راحتی تحریک شود و منجر به تورم شود. این تغییرات هورمونی همچنین می تواند مانع توانایی بدن شما در مقابله با باکتری هایی شود که به طور معمول باعث عفونت های لثه می شوند. این می تواند احتمال ابتلا به التهاب لثه را افزایش دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامو دندانپزشکی بارداری اینجا کلیک کنید.

سوء جذب یا کمبود مواد مغذی بدن

کمبود ویتامین به خصوص ویتامین های B و C باعث ورم لثه می شود. به عنوان مثال ویتامین C نقش مهمی در حفظ و ترمیم دندان و لثه شما دارد. اگر سطح ویتامین C شما خیلی پایین بیاید ، ممکن است دچار اسکوربوت شوید. اسکوربوت می تواند باعث کم خونی و بیماری های لثه شود. در کشورهای پیشرفته ، سوتغذیه غیر معمول است و اغلب در بزرگسالن مسن دیده میشود.

عفونت

عفونت های ناشی از قارچ ها و ویروس ها می توانند باعث ورم لثه شوند. اگر تبخال داشته باشید ، می تواند منجر به بیماری به نام التهاب لثه حاد هرپسی شود که باعث تورم می شود. برفک ، که در نتیجه رشد بیش از حد مخمر طبیعی در دهان ایجاد می شود ، همچنین می تواند تورم لثه ایجاد کند. پوسیدگی دندان درمان نشده می تواند منجر به آبسه دندان شود که تورم موضعی لثه است.

رفرنس : آرتمان درمان