سفارش تبلیغ
آموزش رایگان سئو، سئو روز
آموزش رایگان سئو، سئو روز

سلامت

آلوپسیا یا ریزش مو در کودکان

علت این مشکل در کودک من چیست؟

انواع بسیاری از ریزش مو وجود دارد و به دلایل مختلفی رخ می دهد. برخی انواع  آن مادرزادی هستند ( از زمان تولد وجود دارد). در این کودکان، علت از دست دادن مو معمولا علل ژنتیک (ارثی) یا ناهنجاری ساختاری مو است. موی کودک این طور ساخته شده است- و وی این طور به دنیا آمده است.

انواع دیگر ریزش مو بعدا در زندگی ایجاد می شود. انواع زیاد ریزش موی اکتسابی وجود دارد و علت هر نوع با دیگری فرق دارد. بعضی ریزش موها بعد از عفونت کف سر اتفاق می افتد مثل تینئا کاپیتیس. انواع دیگر ریزش مو نتیجه مشکلات پوستی است( مثل سل جلدی) که باعث التهاب کف سر یا شرایط پزشکی دیگر مثل بیماری تیروئید یا تغذیه ضعیف می شود. یکی از متداول ترین انواع ریزش مو در کودکان alopecia areata است. یک بیماری خودایمنی با علت ناشناخته است که در آن التهابی در دور موها ایجاد می شود و باعث ریزش آن ها می شود. همینطور تلوژن نیز متداول است که در آن مو بعد از یک وضعیت پر استرس می ریزد مثل تب بالای طولانی یا جراحی.

ریزش مو می تواند به خاطر داروهای خاصی نیز رخ دهد که شایع ترین آن ها داروهای شیمی درمانی هستند. بعضی افراد به اشتباه باور دارند که سرطان باعث ریزش مو می شود واقعیت این است که ریزش مو در بیماران سرطانی به خاطر درمان است نه بیماری. ریزش مو می تواند به خاطر تروما به سر باشد. این حالت می تواند به خاطر فشار طولانی روی کف سر اتفاق بیفتد.

آیا این اختلال واگیر دار است؟

بیشتر انواع ریزش مو واگیر دار نیست. استثنای آن ریزش مو به خاطر عفونت های کف سر باکتریایی یا انگلی ( کرم حلقه ای) است

آیا ممکن است علت روانشناختی برای این اختلال وجود داشته باشد؟

اگرچه افراد معمولا باور دارند که ریزش مو به خاطر استرس است، ولی این مطلب معمولا صحت ندارد به هر حال ریزش مو در کودکانی که موهای خود را می کشند می تواند نشانه مشکل روانشناختی زمینه ای مثل افسردگی باشد.

اگر کودک رویداد آسیب رسانی  را تجربه کرده باشد، مثلا از دست دادن والد یا اگر او علائم مشکلات روانشناختی یا افسردگی را نشان بدهد، ممکن است از مشاوره با روانپزشک کودکان سود ببرد. علائم افسردگی شامل عدم توانایی خوابیدن، از دست دادن اشتها، فقدان علاقه به دوستان یا فعالیت ها یا عملکرد ضعیف مدرسه است

آیا ما باید به متخصص به خاطر این شرایط مراجعه کنیم؟

بعضی فرم های ریزش مو بسیار شبیه به نظر می رسد و تشخیص آن می تواند دشوار باشد. اگر تشخیص قطعی نباشد، کودک شما ممکن است نیاز به کمک متخصص پوست داشته باشد. همینطور اگر کودک شما به درمان آن طور که انتظار می رود پاسخ ندهد یا اگر التهاب قابل توجهی داشته باشد و در خطر اسکار یا ریزش موی دائمی قرار داشته باشد، ممکن است لازم باشد که به متخصص مراجعه شود.